Parson Russell teriér

 

 

Parson Russell teriér je chytrý a nezávislý malý pes.

Dokáže být okouzlující a laskavý, ale také se dokáže chovat jako neřízená střela.

Pokud je majitel parson russella sám aktivní, optimistický a přitom důsledný a trpělivý, bude si s tímto plemenem rozumět. Parson se mu odvděčí tím, že se nikdy nebudou společně nudit a budou si užívat rozličných aktivit. Mimo jiné jsou vynikajícími společníky pro jogging.

Je důležité pro vás i psa zvážit, zda je to správné plemeno. Pokud jste si jistí, že ano, připravte se na krásné, ale divoké soužití.

 

O plemenu Parson Russell teriér (PRT)

 

Parson Russell teriér byl vyšlechtěn, v první polovině 19 století. Své jméno nese po šlechtiteli a lovci Johnu Russellovi. Reverend John Russell z Devonshire se svými přáteli chtěli výkonného loveckého psa a rozhodli se ho vyšlechtit. Výsledkem byl odvážný, atletický pes, který si získal srdce lovců za svojí rychlost, inteligenci, odhodlání a touhu pro intenzivní lov. Parson byl vyšlechtěn k lovu lišky.

 

Příznivci Parson Russell teriéra se později snažili o jeho uznání v rámci skupiny teriérů. To se jim dostalo až v roce 1998,  American Kennel Clubem. Stále se však diskutovalo o rozdílech mezi parsonem a menším bratrancem jackem, který měl na rozdíl od parsonů krátké nohy a dlouhé tělo. Jack se v počátku úspěšně využíval ve stájích u koní k lovu krys, zatímco parson doprovázel lovce při dlouhých vyjížďkách a honech. Jeho dlouhé nohy a pevné svaly mu zaručovali výdrž a rychlost.

 

Dlouhonohý teriér známí jako Parson Jack Russell teriér byl později přejmenován na Parson Russell Terriér a od 01. 04. 2003 je to nový oficielní název.

 

 

Povaha a využití

 

Mnoho lidí se i nadále snaží ctít přednosti tohoto plemene a dávají přednost jeho tradičnímu využití - lovu, před jinými zábavnými činnostmi a vystavováním.

 

Parson Russell teriér je dodnes pracovní plemeno využívané v myslivosti. Je také oblíbený mezi majiteli koní, mezi nadšenci pro psí sporty a různá cvičení. Pořizují si ho lidé, kteří oceňují jeho nebojácnou osobnost, bezmeznou energii, zábavné dovádění a přenosnou velikost.

 

Výuka tohoto plemene nevyžaduje tolik času, ale trpělivosti a důslednost, stejně jako silný smysl pro humor. PRT jsou cvičitelní, ale mají svůj sobě vlastní smysl a rozhodně se nevydrží nudit. Pokud nedokážete spojit výcvik se zábavou, pak si oni najdou svojí vlastní zábavu a vy pravděpodobně nebudete s výsledky spokojeni.

 

Pokud máte zájem o skvělého a okouzlujícího společníka, který se může učit triky, běhat Agility nebo hrát flyball, hraje hru přines do poslední kapky svých sil, pak může být parson ideální pes pro vás. Když mu dopřejete dostatek z těchto aktivit, nezbude mu energie na neplechu.

 

Pokud by se vám nedařilo ho dostatečně zabavit, může se stát, že bude hrabat a lítat po domě několikrát denně jako raketa, hledat kočky a jiná malá zvířata, o které se zajímá s vražednými úmysly. Tak to rozhodně nebude pes pro vás. Bez ohledu na to, jak je to malé a roztomilé zvíře.

 

Pokud máte čas a trpělivost se mu věnovat, Parson Russell mnoho vlastností, které jsou předností rodinného psa. Je oddaný svým lidem a miluje svou rodinu. Jako kamarád je vhodný i pro starší děti, které si s ním budou rozumět, ale ty mladší snadno přemůže svým pro ně nezkrotným chováním. Na druhou stranu, díky své nebojácné povaze se často staví do role jejich ochránce.

 

Má spoustu energie a nespokojí se jen s procházkou kolem bloku domu. Je to pes, který miluje běh a skok a přines.

 

Je to plemeno, které se nejlépe hodí do domu s dvorkem nebo zahrádkou, která má zabezpečený plot, který nemůže přelézt, přeskočit nebo podhrabat.

Parson Russell teriér, stejně jako mnoho teriérů, mají rádi hrabání a může se klidně stát, že vyhrabou docela velkou díru v krátkém čase. Je jednoduší trénovat psí hrabání v konkrétní oblasti, než mu zakázat jeho hrabací zvyk. Každý parson nemusí nutně všude hrabat, je to u nich individuelní.

 

Neexistují žádná omezení, co by se Parson Russell nemohl naučit, když se spáruje s tím správným člověkem.

 

Raná socializace je pro  parsona velmi důležitá. Je třeba spousta pozitivní interakce s jinými psy ve věku štěněte. Případná agresivita vůči ostatním psům může být vážný problém, který lehce nastane, když se nebude učit od útlého věku žít vedle jiných psů.

Správná povaha russellů je přátelská a přítulná, jako u jiných psů. Je třeba brzké socializace - poznávání různých lidí, dopravních prostředků, zvuků a prostředí. Je to důležité, dokud jsou mladí. Socializace pomáhá k tomu, aby mimo jiné dokázal v dospělosti  klidně obejít jiného psa.

 

Parson Russell si zaslouží žít s rodinou a neměl by žít venku nebo v kotci.

PRT je milující, oddaný a nekonečně zábavný. Užívá život a vše co se mu nabízí. Je to neuvěřitelně inteligentní pes, ale díky povaze od přírody se někdy chová jak rozjetý vlak.

 

Je přátelský k lidem, ale může být agresivní vůči jiným psům a zvířatům, které se podobá kořisti, včetně koček. Dokáží ulovit krtka i myš. Od přírody je nebojácný a proto se může dostat i do nebezpečí, když se rozhodne postavit proti mnohem většímu psu.

 

Parson Russell teriéři jsou milující a laskavý psi, kteří rozdávají radost a potěšení v domovech se staršími dětmi, kteří pochopili, jak komunikovat se psy.

 

Je potřeba učit děti, jak mají ke psům přistupovat a jak se jich mají dotýkat, aby se předešlo pokousání. Naučte děti přístupu k jakémukoli psu, zatím co on spí nebo jí. Není dobré nechávat děti se psem o samotě. Prostor vymezený k jídlu psa je lepší vybrat mimo prostor, kde pes spí, protože někdy mají tendenci si misky ostře hlídat.

 

S ostatními domácími zvířaty se musí parson seznamovat hned od štěněte a další nové zvířátko v jeho dospělosti již nemusí přijmout.

 

Život ve smečce musí být dobře uspořádaný a promyšlený. Parson se nemusí dobře snášet s druhým PRT nebo jinými psi. Může snadno dojít k nebezpečným rvačkám.

 

Parson Russell teriéři jsou obecně zdraví. Stejně jako u všech jiných plemen se může vyskytnout nějaký zdravotní problém. U PRT se nejčastěji prověřuje a vyšetřuje luxace pately a oční čočky, hluchoty, případně dysplazie kyčelního kloubu.

Pokud si kupujete štěně je dobré si najít dobrého chovatele, který vám ukáže, zdravotní atesty pro oba rodiče štěněte. Protože některé zdravotní problémy se neobjeví, dokud pes nedosáhne plné zralosti, jsou zdravotní atesty objektivní u psů starších dva roky.

 

Průměrná životnost PRT je 13 až 15 let.